Рали Дакар завърши, екипите на Motul заемат своето място на срещата на върха

Завършените моторни отбори на рали Дакар заеха своето място на върха

Нямаше друга очаквана година до 2021 г. и тази нова година започна с едно от известните и най-трудни събития в света, рали Дакар. Официалният партньор на състезанието, което стартира в Джеда, Саудитска Арабия на 19 януари, със строги мерки за COVID-3, отново беше тази година, Motul, един от световните гиганти на минерални масла. Motul, официален партньор на Дакар за четвърти пореден път, донесе екшъна, драмата и вълнението, които очаквахме за любителите на автомобилния спорт в продължение на 2 седмици.

Рали Дакар в цифри

Състезанието, което се проведе в Саудитска Арабия за втори пореден път, се проведе за 43-ти път тази година. 295 състезатели се състезаваха за общо 12 5.000 км, от които приблизително 7.646 км бяха специални етапи, през 2021 етапа. Етапите на 80 г. бяха с различен маршрут от предходната година с 90-3%, което осигуряваше еднакви условия за победа на всички състезатели. Състезанието, което започна на 15 януари, завърши в Джеда на XNUMX януари и до финала стигнаха само най-трудните, най-трудните и най-добре представящите се отбори.

През 2021 г. бяха изпробвани някои нови правила и практики; пътните бележки бяха направени електронно и споделени с екипите чрез таблети. В допълнение към задължителните жилетки на въздушните възглавници, максималните скорости са намалени, за да се увеличи допълнително безопасността за мотоциклетистите и мотоциклетистите. Освен това легендата за Дакар, 2000 автомобила, стартирали в това състезание преди 26 г., се състезаваха в класа Dakar Classic, който се отвори за първи път.

Motul се проведе от всички отбори от аматьорски до професионален

Категорията „Оригинал от Motul“ отново беше важна част от участието на Motul в Дакар. Смелите шофьори, които се състезаваха без никаква външна помощ и сервизна поддръжка, използваха зоната „Оригинал от Motul“, която беше подготвена за поддръжката на техните мотоциклети и за техните собствени нужди.

Лабораторията Motul Race, отворена за всички екипи в района на обслужване на Дакар, се превърна във важна част от Дакар. Водещи екипи дойдоха в Motul Racing Laboratory и получиха подкрепа за анализ на маслото.

Продуктите на Motul са за предпочитане във всички категории Motoul предоставя на конкурентите масла и охлаждащи течности от серията 300V, специално адаптирани към суровите условия, с Motorsport Line (Auto) и Factory Line (Powersports) за висока производителност и максимална защита. Във всичките шест категории - автомобили, мотоциклети, камиони, четириколесни автомобили, лекотоварни превозни средства (LWV) и класика - състезаващите се екипи усетиха мощ и производителност с продуктите на Motul.

Motul беше заедно с Honda Rally Team HRC, фабричния екип на Sherco и фабричния екип на Hero Motorsports в категорията мотоциклети. По същия начин, в категорията на много спорни SSV, Motul подкрепи талантливия екип на фабричния екип на Polaris. В категорията автомобили екипите на SRT Racing, MD Rallye, Team Land Cruiser Toyota се състезаваха с подкрепата на Motul.

Motul подкрепи екипа на Cam-AM в категорията на задвижването на четирите колела и предостави техническа поддръжка на екипа на SSP в камиони и конкурентите на Toyota Land Cruiser в категорията Classic, която се проведе за първи път. Които станаха царе на пясъчните дюни и пустини през 4 г. Рали Дакар През 2021 г. победителят в автомобилната категория стана французинът Стефан Петерхансел, легенда на Дакар. Хензел, който спечели рали Дакар за 2021-ти път с Mini, счупи твърд рекорд. Друг съперник на Петерхансел, който победи с 14 минути 14 секунди пред Насер Ал-Атия на второ място, Карлос Сайнц, популярното име на автомобилния спорт, завърши на 51-то място тази година, което спечели миналата година. Победителят в категорията на четворките стана аржентинецът Мануел Андухар. Състезавайки се с номер 3 на вратата, Andujar получи първия си старт на рали Дакар през 4 г. и през третата си година спечели категорията на четирите с голям успех.

Honda Rally Team HRC, поддържан от Motul, маркира категорията мотоциклети. Кевин Бенавидес завърши състезанието пред своя съотборник и съперник Рики Брабек, за да оглави подиума. 32-годишният Бенавидес е и първият аржентински пилот, спечелил категория мотоциклети, първи. В категорията, където американецът Рики Брабек беше втори, британският пилот на KTM Сам Съндърланд взе участие в последната стъпка на подиума. Все още надпреварвайки се под спонсорството на Motul, фабричният шофьор на Sherco Лоренцо Сантолина завърши състезанието на 6-то място. Тъжна новина дойде от Пиер Шерпен на рали Дакар. Френският Cherpin, който се състезаваше в аматьорския клас в категорията мотоциклети, загина в катастрофа от 7-ми етап. Черпин стартира на рали Дакар за четвърти път и беше на 4 години.

Екипът на Kamaz Rally Sport, който доминираше в състезанието от началото до края в категория камиони, стигна до победа с руския пилот Дмитрий Сотников. Франсиско Шалеко Лопес беше първият победител в категорията LWV, в която се състезават леки терени. Докато Motul донесе вълнението от рали Дакар през 2021 г. заедно с любителите на автомобилните спортове чрез своите акаунти в социалните медии, той за пореден път показа, че отборите са един от най-големите поддръжници в най-трудните условия с неговите спонсорства и технически консултации. Като Motul, ние сме щастливи да бъдем официален партньор на рали Дакар през 2021 година.