Полумаратонът N Kolay Istanbul постави нов световен рекорд

Лекият полумаратон в Истанбул стана нов световен рекорд

Световният рекорд беше счупен в N Kolay 16-тия полумаратон в Истанбул, организиран от филиала на IMM SPOR ISTANBUL. Кенийската състезателка Рут Чепгнетич, която дойде в Истанбул с титлата световен шампион, счупи световния рекорд с време 1.04.02. Кибивот Канди от Кения зае първото място с време от 59 минути и 35 секунди.

Организиран от SPOR ISTANBUL, филиал на столичната община в Истанбул (IMM), на историческия полуостров се проведе полумаратон N Kolay Istanbul. Тази година в състезанието, което беше показано в категорията Elite Label от World Athletics, участваха 4 хиляди бегачи, заради пандемични мерки. Началото на състезанието, което е единственият полумаратон в Европа през пролетта, беше генералният секретар на IMM Can Akın Çağlar, генерален директор на SPOR İSTANBUL İ. Ренай Онур, президент на федерацията по лека атлетика на Турция Фатих Шинтимар, генерален директор на банка Aktif Айлъг Айлънд, директор на младежта и спорта на община Истанбул Илкер Йозтурк, заместник-директор на провинциалната дирекция за младежта и спорта в Истанбул получи Goksun от Self.

С ИСТОРИЯ

В речта си в началната точка генералният секретар на IMM Can Akın Çağlar пожела успех на всички спортисти и каза: „Днес ние сме в един от 8-те важни полумаратона в света в състезание, което е преплетено с историята. Мисля, че това място е различно от останалите, защото е писта, където можете да се насладите на Историческия полуостров. Бих искал да благодаря на всички конкуренти за техния принос към стойността на марката на Истанбул ”.

Състезателите, които стартираха състезанието от зоната за дейност Yenikapı, следваха крайбрежния път до моста Галата и след това отидоха до Фатих, като направиха обратен завой от светлините в края на моста. Пътеката, която продължи в обратна посока с завой „U“, преди да стигне до моста Златния рог, завърши на мястото, където започна в Йеникапи.

СВЕТОВЕН РЕКОРД ПЪРВ

Световният рекорд беше счупен за жени в състезанието, при което бяха взети всички мерки за ефективност по отношение на пандемията. Кенийската състезателка Рут Чепгнетич, завършила Истанбулския полумаратон за 64 минути, счупи световния рекорд с тази степен. Chepngetich, който преди това е имал шампионати в Истанбул, е последван от етиопеца Yalamzere Yehuhlaw с време 1.04.40. Хелън Обири от Кения спечели третото място с 1.04.51.

СПОРТИСТИТЕ КЕНИЯ СА ПЪРВИТЕ ТРИ

Кенийската състезателка Кибивот Канди, световна рекордьорка в полумаратон при мъжете, завърши първа в състезанието. Канди завърши състезанието с време 59.35. След като завърши състезанието с време 59.38, Kamworor Geoffrey стана втори след своя гражданин. Трети остана кениецът Ronger Kırkorir с време 59.45.