Основи на баскетбола за начинаещи

Турска баскетболна федерация

Баскетболът е най-следваният спорт след футбола. Милиони хора по света не само гледат баскетболни мачове, но и увеличават вълнението си, като правят залози. Освен това много деца и младежи мечтаят да станат баскетболисти, тъй като баскетболът е най-популярният и печеливш спорт. Можете да намерите подробна информация за баскетбола в тази статия.

Как се играе баскетбол?

Баскетболът е спорт, който се играе от два отбора от по пет. Играе се под формата на хвърляне на топки в кошовете, състоящи се от кръг с диаметър 3.05 см на височина 45 метра от земята в правоъгълно поле. Тъй като потът е висок, тази игра обикновено се играе от високи хора.

На терена има петима играчи от двата отбора. Те също имат седем играчи като резерви. Броят на реферите също е трима. Един от реферите става главен рефер. Играта започва със скачане на топка от първия съдия. Отборът, който хване топката, отива в атака. Другият отбор се опитва да не отбележи, като защитава своя обръч.

Какви са правилата на баскетбола?

1- Играта се играе в четири периода. Продължителността на всеки период е 10 минути. Във втория период времето за почивка е 15 минути, а почивката между останалите периоди е 1 минута. Всеки отбор има право на един тайм-аут в първите три периода и два тайм-аута в четвъртия период.

2- Когато играта е спряна, часовникът също е спрян.

3- Играчът, който получи 5 фаула, напуска терена.

4- Ако един от отборите извърши 4 фаула в период, другият отбор свиква свободно хвърляне с два изстрела за всеки следващ фаул.

5- Който и отбор да притежава топката, трябва да хвърли топката в коша на противника в рамките на 24 секунди. Той трябва да напусне собствения си съд в рамките на 8 секунди. Ако той не може да вкара топката в коша или извън собственото си поле в рамките на това време, топката отива при противника.

6- Има линии, които оформят полето в играта. Една от тези линии е 3-тата числова права. Числата, хвърлени извън линията, се изчисляват като 3, числата, хвърлени вътре, се изчисляват като 2. Всяка хвърлена топка от фалове се добавя като точка.

7- Отборът, който събере най-много точки за 40 минути, се обявява за победител. Присъждат се 2 точки, 1 точка се дава на загубилия отбор. Ако равенството не бъде прекъснато в рамките на срока, се дават допълнителни 5 минути.

Как се организират баскетболните мачове?

Турската баскетболна федерация е тази, която организира и управлява баскетболни лиги и мачове в Турция. В нашата страна;

•  Суперлига мъже (BSL)
  •  Суперлига за жени (KBSL)
  •  Турската баскетболна лига (TBL)
  •  Турска женска баскетболна лига)
  •  Турска баскетболна 2-ра лига (TB2L)
  •  Баскетболна лига за развитие (BGL)
  •  Регионална баскетболна лига за мъже (EBBL)
  •  Играе се Регионална баскетболна лига за жени (KBBL).

Всеки отбор играе в собствената си лига в стил на двуетапна лига. В края на лигата осемте най-добри отбора се изравняват под формата на 1-8, 2-7, 3-6, 4-5 под формата на елиминация.

Изчисляване на резултата от баскетболните мачове

В баскетболната суперлига има 16 отбора. Тези отбори се изправят един срещу друг в стил на двуетапна лига. Отборът, който победи своя противник, получава 2 точки. На загубилия отбор се присъжда 1 точка. В баскетболните мачове няма равенства. Дават се допълнителни 5 минути, докато отборът спечели повече точки.

Когато мачовете от седмицата приключат класиране на баскетболната лига се изчислява. Отборите се класират като тези с най-много победи и по-висока средна стойност в точки.