Първата жена пилот на подиума след 30 години в турския шампионат на писта

Първата жена пилот на подиума след години в турския шампионат на писта

Седа Качан, която следваше страстта си към моторните спортове и посещаваше обучения в тази област и която не се отказа от мечтите си въпреки натоварения си бизнес живот, стана първата жена пилот, спечелила вторите състезания от турския шампионат на писта, който се проведе на 20-21 август на пистата Izmit Körfez.

Седа Качан, първата състезателка, стартирала турския шампионат на писта след 30 години, имаше бърз старт на сезона с времето, което разви с отбора си Bitci Racing от първото си състезание. Седа, която успя да завърши състезанието 2-та през втората състезателна седмица и постигна първия подиум на пистата, стана първата жена пилот, която не само се състезава, но и печели подиума след 3 години! Седа, който постигна значителен успех в доказването, че полът няма значение в моторните спортове, цели да продължи този успех през целия сезон.

Седа Качан смята, че младите жени в Турция не са достатъчно смели, за да осъществят мечтите си. С този успех Седа Качан казва, че иска да даде посланието на всички млади хора, че „Нито едно препятствие не може да застане на пътя ви, ако искате“, и разказва собствената си история, както следва:

„Тъжният факт е, че 62% от младите жени вярват, че пред мечтите им има препятствия. Бях на 27 години, когато имах възможността да започна моторния спорт. Освен това съм в бизнеса от години, така че съм доста зает. Все пак не позволих на тези пречки да ме спрат. Всички изброяваха препятствия пред мен да започна този доминиран от мъжете спорт, при това на тази възраст. Не слушах никого, дадох отговора си с чашите. Миналия сезон проследих турския шампионат по картинг, за да натрупам състезателен опит. Но истинската ми мечта беше да се състезавам с кола. Много съм щастлив, че сбъднах мечтата си тази година с отбор като Bitci Racing, който спечели 5 шампионата през първата си година. Целият екип, особено нашият директор на екипа Ибрахим Окай, ме подкрепя много. Като жена съм много щастлива и горда да имам жена пилот на подиума за първи път от 30 години. Също така съм много щастлив да вдъхновявам приятелите си с успехите, които постигнах в надпреварата.”