Кристиан Ацу, футболист на Хатайспор, който беше под развалините, загуби живота си

Кристиан Ацу, футболист на Хатайспор, който беше под развалините, почина

Хатай, който беше разрушен от земетресения с център Кахраманмараш, Rönesans Безжизненото тяло на Кристиан Атсу, ганайският футболист на Атакаш Хатайспор, беше открито сред останките на резиденцията. Футболната общност пусна съболезнователни съобщения след смъртта на Кристиан Ацу.

Футболистът на Хатайспор Кристиан Ацу беше оставен под развалините на резиденцията, която беше разрушена в квартал Антакия при земетресенията, станали в Кахраманмараш на 6 февруари.

Мениджърът на Ацу, Мурат Узунмехмет, направи изявление в акаунта си в социалните медии, като каза: „Кристиан Ацу беше намерен и за съжаление загуби живота си“.

ОБЯСНЕНИЕ В TFF

В изявлението, направено от TFF, „Научихме с дълбока тъга, че футболистът на Атакас Хатайспор, Кристиан Ацу, е загубил живота си при земетресението, което задуши страната ни. Нашите съболезнования към семейството, роднините, феновете и общността на Хатайспор на Кристиан Ацу. Дълбоко изпитваме болката от всички животи, които загубихме при земетресението и желаем бързо възстановяване на нашите ранени. Съболезнования на нашата любима нация”.

Кой е Кристиан Ацу?

Кристиан Ацу (роден на 10 януари 1992 г., Ацу, Ада Фоа, регион Голяма Акра – починал през февруари 2023 г., Хатай) е бивш международен футболист от Гана, който е играл в зоната на нападателите. Накрая той игра в Хатайспор, един от отборите от Суперлигата.

Клубна кариера

Порто

Ацу се премести в Порто на 17-годишна възраст, след като завърши футболната си формация с клуба. На 14 май 2011 г. той беше избран от главния треньор на отбора Андре Вилаш-Боаш в мача от Примейра Лига срещу Маритимо. Той обаче доигра мача на пейката.

Съотборникът Келвин и Ацу бяха дадени под наем на Рио Аве, които се състезават в същата лига, за сезон 2011-12. Той изигра първия си мач в лигата на 28 август 2011 г. срещу Olhanense, където загубиха с 1-0 у дома. Въпреки че Ацу отбеляза първия си гол срещу Бенфика в 16-ата минута на стадион Ишък на 2011 декември 24 г. и изведе отбора си напред, отборът загуби мача с 5-1.

Завръщайки се в Порто през сезон 2012-13, футболистът стартира в топ 11 в девет мача в лигата. През този сезон отборът стана шампион на лигата за трети пореден път.

Челси

На 1 септември 2013 г. Ацу подписа петгодишен договор с Челси за трансферна сума от £3,5 милиона, след което веднага бе даден под наем на холандския клуб SBV Vitesse до края на сезон 2013-14.

Под наем във Витес

На 6 октомври 2013 г. Ацу дебютира срещу Фейенорд, заменяйки Казаишвили в 77-ата минута. Въпреки че имаше асистенция на Майк Хавенаар, той не можа да попречи на Витес да загуби с 2-1. На 19 октомври Ацу направи първия си стартов състав срещу СК Хееренвеен и Витес спечели мача с 11-3. На 2 ноември футболистът, който вкара дузпа срещу ФК Утрехт, отбеляза първия си гол за моя отбор и Витес спечели с 9-3 в края на мача.

Изигравайки общо 30 мача за холандския отбор, Ацу отбеляза 5 гола и отборът завърши лигата на 6-то място и отиде в плейофния кръг за Европа.

Под наем в Евертън

На 13 август 2014 г. Ацу беше даден под наем на друг клуб от Висшата лига Евертън до края на сезон 2014-15. Той дебютира за клуба 10 дни по-късно, срещу Арсенал, където завършиха наравно 2-2 на Гудисън Парк, и замени Кевин Миралас в 85-ата минута.

На 21 септември 2014 г. Ацу дебютира в лигата срещу Кристъл Палас, който завърши с поражение с 3-2 у дома. След като отсъстваше поради Купата на Африканските нации, Ацу се завърна в отбора срещу Йънг Бойс в мача от Лига Европа на 19 февруари 2015 г. Той беше включен в последните пет минути, заменяйки хеттрик Ромелу Лукаку. Три дни по-късно той беше заменен в последната минута на мача срещу Лестър Сити, където направиха 2-2 у дома.

В мача срещу Нюкасъл Юнайтед на 15 март 2015 г., пет минути преди края, той се храни от дома си и асистира на своя съотборник Рос Баркли, който също влезе в игра по-късно, допринасяйки за третия гол на Евертън и победата с 3-0 у дома. В замяна на влиянието на Ацу, след като влезе в игра в последните минути, той бе поставен в топ 19 като гост срещу Динамо Киев в реванша от 16/11-финалите на Лига Европа на 2 март. Евертън, който имаше предимство от 1-5 у дома, се сбогува с купата след загуба с 2-65 като гост. Това бе последният мач на Ацу за Евертън, който бе изваден от игра в XNUMX-ата минута.

Под наем в Борнемут

На 29 май 2015 г. Ацу беше даден под наем на току-що промотирания Борнемут от Висшата лига. Изпълнителният директор на клуба Нийл Блейк описа сделката като "огромен удар". Той направи отборния си дебют на 25 август срещу Хартълпул Юнайтед, който те победиха с 4-0 във втория кръг на Купата на лигата. Другият отборен мач на Atsu беше в Preston North End, където те ги победиха в следващия кръг. Той беше извикан от Челси на 1 януари 2016 г., без да играе нито един мач за Борнемут в лигата.

Под наем в Малага

На 24 януари 2016 г. Ацу говори в интервю за BBC World Service за напускането си от Челси и предстоящия трансфер в Леванте. На следващия ден той беше даден под наем на Малага вместо Леванте. На 5 февруари 2016 г. Ацу дебютира срещу Хетафе в стартовите 11 и мачът завърши с победа с 3-0.

Нюкасъл Юнайтед

На 31 август 2016 г. Ацу беше даден под наем на Нюкасъл Юнайтед за една година с опцията да вземе неговата препоръка. На 13 септември той дебютира за отбора си срещу Куинс Парк Рейнджърс, който те победиха с 6:0 като гост, и замени Йоан Гуфран в 61-та минута и направи асистенция на Александър Митрович, който отбеляза петия гол на терена. Той отбелязва своя клубен дебют на 1 октомври срещу Родъръм Юнайтед при победа с 1-0, отбелязвайки последователни голове срещу Кардиф Сити и Уигън Атлетик.

През май 2017 г. Ацу подписа четиригодишен договор с Нюкасъл за трансферна сума от £6,2 милиона.

Кариера на националния отбор

Ацу дебютира за Гана на 1 юни 2012 г. срещу Лесото и вкара в мача. Описан от BBC като "перфектната надежда", той беше описан от ESPN като "бърз и технически впечатляващ" и бъдеща звезда за националния отбор.

На следващата година той беше повикан в отбора на Африканската купа на нациите в Южна Африка. Той започна в стартовите 2 в мача срещу Конго, където завършиха наравно 2-11, и беше заменен при победата с 1-0 срещу Мали. В последния мач от групата той направи 11 срещу Нигер в Порт Елизабет и вкара втория гол в мача при победата им с 3-0, докато страната му завърши лидера в групата и се класира за четвъртфиналите. Ацу вкара гол от дузпа в мача, в който Гана, която завърши четвърта в турнира, загуби от Буркина Фасо след дузпи и беше елиминирана.

Избран в състава за Световното първенство по футбол през 2014 г., Ацу игра в топ 11 във всички мачове на отбора, който беше елиминиран в груповата фаза.

В Купата на африканските нации през 2015 г. Ацу вкара два гола срещу Гвинея, която те победиха на четвъртфиналите с 3-0. С принос за отбора си да стигне до финала, футболистът игра и срещу Кот д'Ивоар, който загуби с дузпи на финала. В края на турнира той спечели наградата Играч на турнира и наградата Гол на турнира за гола си срещу Гвинея.

Личен живот

Ацу е благочестив християнин, който споделя библейски стихове в социалните медии. Женен е и има две деца.

Беше обявено, че Ацу, който беше под развалините в Хатай при силното земетресение с магнитуд 6, чийто епицентър беше в района на Пазарджик в Кахраманмараш, което се случи на 2023 февруари 10 г. и причини големи разрушения в 7.7 провинции, загуби живота си на 18 февруари 2023 г. Ден преди това земетресение единственият гол в мача, който Хатайспор игра срещу Касъмпаша и спечели с 1-0, беше 90+7. записано в минути.