Пилотите преодоляват трудни условия с гуми на марката Pirelli на Green Bursa Rally

Пилотите преодоляха тежки условия с гуми на марката Pirelli на Green Bursa Rally

Green Bursa Rally, вторият етап от Petrol Ofisi Maxima 2023 Turkey Rally Championship, се проведе на 19-21 май. Гумите Pirelli RA и Pirelli RW се откроиха сред автомобилите, състезаващи се в топ 10.

След като постигна първия си голям успех в областта на моторните спортове през 1907 г., когато принц Сципионе Боргезе спечели състезанието Пекин-Париж с гуми Pirelli, Pirelli продължава да бъде сред първите избори на спортистите в превозните средства в Турския рали шампионат. Особено в рали Yeşil Bursa, гумите Pirelli RA и RW, които се отличават с превъзходното си управление и пъргавина върху асфалтови настилки при трудни метеорологични условия, станаха избор на повечето пилоти, които влязоха в топ 10 на този етап.

В церемонията по старта на състезанието, 19 май, Денят на младежта и спорта, възпоменание на Ататюрк, беше отбелязан с голям ентусиазъм с участието на 148 спортисти. След церемонията, на която присъстваха министърът на индустрията и технологиите Мустафа Варанк и кметът на Столична община Бурса Алинур Акташ, отборите се състезаваха в 465 специални етапа на 10-километрова асфалтова писта в продължение на два дни.

Докато Бурак Чукурова-Бурак Акчай от BC Vision Motorsport спечели генералното класиране в състезанието, отборът спечели и първото място в Клас 2. Ümit Can Özdemir-Batuhan Memişyazıcı от GP Garage My Team остана втори, а Ali Türkkan-Burak Erdener от Castrol Ford Team Turkey, който се състезава с гуми Pirelli въпреки трудните метеорологични условия, достигна третото място в генералното класиране, както и първото място в клас 3.

Изборът на гуми определи победата в Power Stage, който донесе допълнителни точки и се проведе като последен етап от състезанието. Али Тюрккан, който започна с преходната гума RA7+, наскоро разработена от Pirelli, в дъжда, който показа ефекта си в последния момент, направи разликата на мокрия терен и спечели етапа на Power Stage с превъзходното си сцепление.

През втория ден, в ралито, където дъждовното време от време на време принуждаваше отборите, победител в "Марки" беше Castrol Ford Team Turkey, а победител в "Отбори" беше BC Vision Motorsport.

Отборът баща-син Ömer Gür-Levent Gür спечели историческото класиране, отворено за класически рали автомобили и първо място в категория 1, докато двойката Tan-Selda Çağlayan стана втора, а Yılmaz Köprücü-Utku Güloğlu беше отборът с трето място. Selda Çağlayan спечели първа награда за женски втори пилот в исторически клас. И екипът на Sunman – Mehmet Akif Yalçın, който спечели Fiesta Rally Cup, също предпочете гуми RA и RW през цялото състезание.

В класирането на TOSFED Rally Cup Мелих Джевдет Йълдъръм-Бора Арабаджи от BC Vision Motorsport се класира първи в генералното класиране и категория 2, докато Каан Кара-Танер Кара в категория 1 и Фатих Селим Гьочер-Али Тугрул в категория 3 В категория 4, Кая и Кемал Çetinkaya-Tolga Tezeken бяха отборите, които завършиха купата на първо място. Çiğdem Tümerkan, която стартира рали за първи път с дъщеря си Zeynep Tümerkan, стана първата жена пилот, докато Cansu Açar, която взе първия си старт със Sinan Yardimici, беше името, което достигна първото място при жените копилоти.

Petrol Ofisi Maxima 2023 Turkey Rally Championship ще продължи с рали Eskişehir, което ще се проведе на 10-11 юни.