Хиляди атлети тичаха за завоевание

В края на състезанието, което се проведе по маршрута, представящ историческите красоти на Османгази, кенийските атлети бяха първите, които пресякоха финалната линия при мъжете и жените.

Историческото градско състезание Osmangazi, което всяка година се очаква с нетърпение от местни и чуждестранни спортисти, се проведе с широко участие тази година. Състезанието започна в 10.30 сутринта от Saltanat Kapısı на площад Tophane със старта на заместник-кмета Osmangazi Feyyaz Alptuğ Memişoğulları, а атлетите се състезаваха в Tophane, Muradiye, Çekirge, Kükürtlü, Merinos, Altıparmak, площад 15 юли, Haşim İşcan, Gökdere, Irgandı Bridge, Kayhan се бориха много, за да завършат 15-километровата писта, която следва Капалъ чарши и улица Kavaklı и завършва на площад Pınarbaşı.

ПЪРВОТО МЯСТО ЗАЕХА СПОРТИСТИТЕ ОТ КЕНИЯ

В края на състезанието, където атлетите работиха усилено, за да станат първи, кенийският атлет Джеймс Кипкогей Кипкоеч достигна щастливия край в категорията на мъжете с време 47:02.89. Турският състезател Хюсейин Джан остана втори с време 48:55.97, а етиопецът Фетене Алему Регаса остана трети с време 46:43.17.

При жените първа се класира кенийската атлетка Елида Джелимо Корир с време 53:45.60, турската атлетка Гамзе Алтунташ е втора с време 01:00.25, а турската атлетка Ремзие Ерман е трета с време 01:02.05. Освен това бяха класираните спортисти в категориите мъже и жени 35-39 г., 40-44 г., 45-49 г., 50-54 г., 55-59 г., 60-64 г. и над 65 г. с право на получаване на медали и купи.

Медали и купи бяха връчени на спортистите победители със заместник-кмета на Osmangazi Feyyaz Alptuğ Memişoğulları, кмета на CHP Osmangazi District Cengiz Çelikten, заместник-кмета на CHP на провинция Ayhan Döner, заместник-кметовете на Osmangazi Mutlu Esendemir, Tolga Kornoşor, Mücahit Yıldızhan, заместник-кмет на общинския съвет на Osmangazi y кмета Реджеп Чохан Той беше даден от президента на Osmangazi Belediyespor Fatih Karayılan. Победителите в състезанието спечелиха 30 хиляди TL, вторите спечелиха 27 хиляди 500 TL, а третите спечелиха 25 хиляди TL.

ПЪЛЕН СПОРТЕН ДЕН ИЗКАРАХА БУРСАЧИТЕ

Хората от Бурса проявиха голям интерес към историческото градско състезание, което започна веднага след международното историческо градско състезание Osmangazi. Общо 1640 души се регистрираха за състезанието и се появиха цветни изображения. Хората от Бурса, които завършиха 4-километровото обществено бягане, започвайки от Saltanat Kapı, следвайки маршрута Heykel, Setbaşı, Irgandı Bridge, Kayhan Bazaar, Grand Bazaar и улица Kavaklı и завършвайки в Pınarbaşı, имаха щастието да имат ден пълен със спорт. Състезателите, класирали се на първо място в надпреварата, получиха право на медали и купи.

„СЪСТЕЗАНИЕ, КОЕТО ДОПРИНАСЯ ЗА ПРОМОЦИЯТА НА БУРСА И НАШАТА СТРАНА“

Говорейки на церемонията по награждаването, проведена на площад Pınarbaşı, заместник-кметът на Osmangazi Feyyaz Alptuğ Memişoğulları каза: „Историческото градско състезание, което е важна част от събитията в чест на Осман Гази и завладяването на Бурса, е страхотно събитие от години, тъй като врата към света на завоевателния ентусиазъм и най-колоритната организация се заема с мисия. Историческото градско бягане, което има голям принос за популяризирането на Бурса и нашата страна, е много важна организация, която съживява туризма, обединява културите, насърчава спорта с публично бягане и прави спорта забавен за всички от 7 до 77 години. Както посочи нашият велик водач Ататюрк, осигуряването и насърчаването на физическа дисциплина за здравословен живот, а не за победа в състезания, е задължително условие за това да бъдем силна нация. Виждаме, че навсякъде, където има уважение и любов, можем да пътуваме с радост и щастие, дори и да сме пренаселени. Укрепваме още повече силата да бъдем нация и непоклатимите връзки на единство и братство. „Искам да благодаря на всички, които днес са тук за тази цел, които допринесоха и подкрепиха тази организация“, каза той.